Parcel 08-3N-24-2380-0167-0070

Owners

BAHR KATHLEEN & BRYON

27503 1ST AVENUE WEST
HILLIARD, FL 32046

Parcel Summary

Situs Address 27503 W FIRST AVE
Use Code 0100: SINGLE FAMILY
Tax District 3: Hilliard
Acreage 0.000
Section 8
Township 3N
Range 24
Subdivision HILLIARD TERRACE
Exemptions None

Values

2024 Certified Values2025 Certified Values
Land Value *$45,000$52,500
(+) Improved Value$43,486$45,398
(=) Market Value$88,486$97,898
(-) Agricultural Classification$0$0
(-) SOH or Non-Hx* Capped Savings **$0$563
(=) School Assessed Value$88,486$97,898
County Assessed Value$88,486$97,335
(-) School Exemptions$0$0
(-) Non-school Exemptions$0$0
(=) School Taxable Value ***$88,486$97,898
(=) County Taxable Value$88,486$97,335

Document/Transfer/Sales History

Instrument /
Official Record
DateQ/UV/ISale PriceGrantorGrantee
WD 2616/07222023-01-25QImproved$95,000CREATIVE PROPERTIES GROUP LLCBAHR KATHLEEN & BRYON (W&H)
WD 2462/12452021-04-02QImproved$116,500NIGHBERT JAMESCREATIVE PROPERTIES GROUP LLC
WD 1540/04502007-12-11QImproved$70,000STOKES ROY CLINTONNIGHBERT JAMES
WD 0585/05021989-12-07QImproved$100HENDERSON MAUDIESTOKES ROY CLINTON

Buildings

Building # 1, Section # 1, 44066, RESIDENTIAL

Heated Sq FtYear BuiltValue
13841915$48,450

Structural Elements

TypeDescriptionCodeDetails
EWExterior Wall01MINIMUM
RSRoof Structure03GABLE/HIP
RCRoof Cover12MODULAR MT
IWInterior Wall05DRYWALL
IFInterior Flooring09PINE WOOD
ACAir Conditioning02WINDOW
HTHeating Type02CONVECTION
BDRBedrooms3.00
BTHBathrooms1.00
FRFrame02WOOD FRAME
STRStories2.2.
BUD8BUD8 Adjustment06DIST 1D

Sub Areas

TypeGross AreaPercent of BaseAdjusted Area
BAS952100%952
FUS432100%432
UOP22420%45
BAS=[YR=1993] W28 S34 UOP=[YR=1993] S8 E28 N8W28$ E28 N34$ PTR=E15 FUS=[YR=1993] E18 S24 W18 N24$ W15$.
44066

Land Lines

CodeDescriptionZoneFrontDepthUnitsRate/UnitAcreageTotal AdjValue
000100RESR-2150.00125.00150.00$345.00/FF0.001.00$51,750

Personal Property